reklama

ReŠiroký-Figeľ-Ficácia

Slovenský parlament sa posledné dni intenzívne zaoberá vládnou novelou Obchodného zákonníka, ktorá má za cieľ vyriešiť problémy nezabezpečených veriteľov v reštrukturalizačnom procese. Táto novela vznikla ako reakcia na súčasnú reštrukturalizáciu spoločnosti Váhostav-SK. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako celá táto kauza vznikla, prečo vláda a parlament musia na rýchlo spackať zákon...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Spoločnosť Váhostav-SK ide do reštrukturalizácie. Nezabezpečeným veriteľom, teda živnostníkom, malým firmám chce vyplatiť len 15% pohľadávok. Naopak, zabezpečeným, teda bankám celú sumu. 

Váhostav je vlastníckou štruktúrou veľmi zaujímavá firma. Stoja za ňou niekoľkí akcionári, vrátane zopár Kostaričanov, nejaký ten Novozélandčan, Cyperčan a v neposlednom rade Slovák, Juraj Široký. Transparency International Slovensko zverejnilo štruktúru vlastníckych vzťahov tejto veľkej spoločnosti.

Táto firma podľa portálu pluska.sk, vyhrala za posledných 10 rokov tendre v hodnote viac ako 1 miliarda eur. Človek by si povedal, ako je možné, aby firma, ktorá má zákazky za niekoľko miliárd, môže skončiť v reštrukturalizačnom procese. Možné to však, ako vidíme, je. Firma Váhostav mala za prvej vlády Roberta Fica pracovať na najväčšej zákazke typu PPP za takmer 9 miliárd eur. Táto zákazka sa týkala výstavby severnej časti diaľnice D1. Prišli však voľby, a vláda Ivety Radičovej. Vtedajší minister dopravy Ján Figeľ zrušil tento PPP projekt.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Situácia, ktorá vznikla, sa týka zmluvy na výstavbu časti diaľnice D1, Dubná Skala — Turany, ktorú mal v roku 2011 podpísať vtedajší minister dopravy Ján Figeľ. Zmluvná cena bola o 59 % nižšia, než štátny odhad ceny úseku. Váhostav podpísal s rezortom pána Figeľa zmluvu za 137 miliónov eur. Štátna expertíza, ktorú mal pán Figeľ na stole, hovorila, že hodnota je 334 miliónov. Celú túto zákazku označil v relácii rádia Expres terajší generálny riaditeľ Moravčik za chybnú a ako veľmi zlé rozhodnutie vtedajšieho vedenia Váhostavu. 

Tu začína problém, ktorý rieši vláda, parlament, diskutuje sa o ňom vo dne v noci vo všetkých krčmách na Slovensku a ktorý stojí dotknutých nezabezpečených veriteľov čas, peniaze, nervy a ktovie čo ešte všetko. To, že firma, ktorá ma niekoľko ročné skúsenosti a tvári sa skúsene, podpíše zmluvu, o ktorej musela vedieť, že je nevýhodná, radšej nebudeme ani riešiť. Premiér Fico už podal podnet na Generálnu prokuratúru SR. Uvidíme, či niekto za to ponesie zodpovednosť. Táto kauza však vyvolala na politickej scéne dosť veľký vietor, ktorý môže mať za následok dokonca aj neúspech vládneho SMERu v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mimoriadna schôdza parlamentu, ktorú zvolal predseda NR SR Peter Pellegrini na stredu 15.4.2015 a trvá už 3dni a bude ešte nejaký ten deň pokračovať, priniesla viacero zaujímavých momentov. Schôdza začala ešte predtým, ako bola ukončená mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra zdravotníctva Čisláka. Poslanci opozície a vládneho SMERu sa do seba pustili ako keby boli v krčme. Dozvedeli sme sa napr., že poslanec SMERu Blaha by najradšej vyvlastnil majetok Juraja Širokého a že nemá rád bohatých ľudí. Ďalej, že Robert Fico už odpustil Denníku N a odpovedal mu na otázky. Redaktorka rozhlasu RTVS spravila výcuc tých "najlepších" výrokov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto schôdza mala pôvodne za cieľ v superrýchlom konaní prijať novelu zákona o reštrukturalizácii. Avšak stalo sa z nej jedno veľké politické divadlo. Strana SMER uprostred schôdze začala vyvodzovať politickú zodpovednosť voči predsedovi KDH Jánovi Figeľovi. Ak niekto chce vyvodzovať zodpovednosť za niekoho iného, je to veľmi zlé riešenie krízovej situácie. Toto rozhodnutie premiér Fico absolútne nedomyslel. Malo za následok to, že opozícia sa po veľmi dlhom čase zjednotila, našla spoločného mučeníka a po jeho odvolaní sa vzdá všetkých funkcii vo vedení a výboroch parlamentu. Konečne sa našiel niekto, kto našiel sekundové lepidlo na opozičný zlepenec. Paródiou je, že to bol práve Fico. Vládny SMER sa teda chytil do pasce, ktorá ho môže stáť ešte veľmi veľa. Otázkou je, čo z toho dokáže vyťažiť opozícia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Schôdza pokračuje v utorok. Dúfam, že sa konečne dostane už k meritu celého tohto divadla, a to pomoci živnostníkom, ktorým firma dlží peniaze a tvári sa že ich nemá. Riešenie, ktoré teraz ponúka premiér Fico, je vykúpenie pohľadávok štátnou bankou. Či sa jedná o peniaze daňových poplatníkov alebo nie, nechám na každého čitateľa. Položím však pár otázok. Je štátna banka vlastnená štátom? Je všetko, s čím pracuje táto banka, majetkom štátu? Či už sú to peniaze od bánk, ktoré platia v tzv. škaredom odvode, z ktorého chce premiér Fico vyplatiť veriteľov, alebo akékoľvek jej aktíva. Prečo ale ide štát platiť za chyby súkromnej firmy? Prečo týhto veriteľov nevyplatia akcionári Váhostavu? Celé to nedáva logiku a Robert Fico sa ani nesnaží aby to nejakú logiku malo...

Budem veľmi pozorne sledovať celé dianie v parlamente a aj finálny výsledok tejto kauzy. Je totiž možné, že aj na základe jej výsledku sa rozhodnem, koho budem voliť v parlamentných voľbách.

P.S.: Na odľahčenie pripájam ostrosledované video, ktoré ma dokáže rozosmiať. Celá kauza je však skôr do plaču, ako na zasmiatie... 

Ján Koráč

Ján Koráč

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Študent, ktorému záleží na svojom okolí. Prospievam svojmu okoliu záujmom o veci verejné Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu